ESB Board Members

There are currently 12 ESB Board members, comprising the Chairman, the Chief Executive, six independent non-executive directors and four elected Worker Board members.

The Board members:

  • bring independent and objective scrutiny to the oversight of the organisation;
  • are challenging when necessary while being supportive to the delivery of organisational strategy and objectives;
  • are equipped to offer considered advice on the basis of sound judgement and experience; and
  • make a time commitment to their work commensurate with their role.

The appointment and remuneration of the Independent Board members (including the Chairman) is determined by the Minister for Public Expenditure and Reform and the Minister for Communications, Climate Action and the Environment and they do not receive pensions or any other remuneration. The terms and conditions are set out in their letters of appointment.

Chairman - Position Vacant  

 

Pat O’Doherty

Pat O'Doherty, Chief Executive

Date of First Appointment to the Board: January 2013 as Board member and December 2011 as Chief Executive.
Expiration of Current Appointment: 31/11/2021 
Career Experience: Prior to current role, headed up ESB’s largest businesses as Executive Director,  ESB International, Managing Director ESB Networks and Executive Director ESB Power Generation. Holds primary and master's degrees in engineering from University College Dublin and completed the Advanced Management Programme at Harvard Business School.
External Appointments: Vice President of Eurelectric, Director of Energy UK, Chair of the Apprenticeship Council of Ireland and former trustee of The Conference Board of the United States.

Anne Butler

Ann-Butler-120x120

Date of First Appointment to the Board: November 2012 as Independent Board member
Expiration of Current Appointment: 20/11/2022 
Career Experience: Chartered engineer. Worked in engineering consultancy for Dublin local authorities and was a founding Director (Executive) of the Environmental Protection Agency (EPA). Former President of the Institution of Engineers and is a member of the Irish Academy of Engineering.
External Appointments: Served on a number of boards including National Roads Authority (NRA), Ordnance Survey Ireland (OSi), Dublin Institute of Technology (DIT) and currently serves on REPAK and the National Paediatric Hospital Development Board.

Dave Byrne

Dave-Byrne-120x120

Date of First Appointment to the Board: January 2011 under the Worker Participation (State Enterprises) Act 1977. Re-appointed to the Board in September 2018 for a term of four years.
Expiration of Current Appointment: 31/12/2022 
Career Experience: Member of a team that is now part of ESB’s Business Service Centre organisation and previously worked in Customer Supply (now Customer Solutions).
External Appointments: President of ESB Officers Association (ESBOA) until April 2010 and then appointed as the Group of Unions representative in Central Partnership.

Stephen Carrig

Stephen Carrig, ESB Board Member

Date of First Appointment to the Board: January 2019 under the Worker Participation (State Enterprises) Act 1977.
Expiration of Current Appointment: 31/12/2022 
Career Experience: Joined ESB as apprentice electrician in 1985. Holds primary and masters degree in engineering from Trinity College and Dublin and UCD respectively. He is Controls and Instrument (C&I) Asset Management Specialist for the Generation portfolio.
External Appointments: Member of the Institute of Engineers Ireland (IEI) and former Chair of Energy Sector Professional Association (ESPA) from 2014 to 2018.

Andrew Hastings

Andrew-Hastings-120x120

Date of First Appointment to the Board: July 2015.
Expiration of Current Appointment: 26/07/2025 
Career Experience: Independent Non-Executive Director and Mentor following a 30 year career in banking and financial services. A Chartered Director, Chartered Banker and Certified Bank Director. Held CEO position of Barclays Bank Ireland plc until March 2015, which included responsibility for Northern Ireland. Previously CEO of BNP Paribas Ireland.Graduated with a B.Admin in 1985 from Dundee University.
External Appointments: Director of Elavon Financial Services DAC, the Dublin based subsidiary of US Bancorp, Pepper Finance Corporation (Ireland) DAC, Scottish Building Society and a consultant to London-based Valuation Consulting LTD.

Sean Kelly

Sean-Kelly-120x120

Date of First Appointment to the Board: January 2011 under the Worker Participation (State Enterprises) Act 1977.
Expiration of Current Appointment: 31/12/2022 
Career Experience: A 20-year career in ESB Networks, currently in the delivery of large projects. Holds an honours degree in business from UCD and a higher diploma in mediation and conflict resolution from Maynooth University. Holds a diploma in human resources completed through Chartered Institute of Personal Development (CIPD) and certificate in health and safety from UCD and in-company directorship from the Institute of Directors in Ireland.
External Appointments: Former Chairperson and current member of the ESB Defined Benefit Superannuation Committee and Training Officer for National Worker Directors Group. A member of the CIPD and the Institute of Directors (IOD).

Paul Lynam

Paul-Lynam-120x120

Date of First Appointment to the Board: October 2016 as Independent Board member.
Expiration of Current Appointment: 03/10/2021 
Career Experience: Has more than 25 years' experience in business in Ireland and internationally. Previously served as a Director of Operations of the International Industrial Business with Brand Energy & Infrastructure Services, CEO of the Whitfield Clinic, CEO of Siemens Limited Ireland and CFO of Siemens Limited Ireland (2008-2010). Spent 14 years in Germany in various management roles with Smurfit Group and Kappa Packaging. Holds a BSc in analytical science from DCU, a postgraduate diploma in business studies from UCD and MBA from City University Seattle.
External Appointments: Served as Director of Siemens Ireland and Director of Whitfield Clinic associated companies.

Tony Merriman

Tony-Merriman-120x120

Date of First Appointment to the Board: January 2007 under the Worker Participation (State Enterprises) Act 1977.
Expiration of Current Appointment: 31/12/2022 
Career Experience: Joined ESB as a network technician in 1979. Served as an officer with the ESB Group of Unions.
External Appointments: Board member of ESB Employee Share Ownership Plan (ESOP) Trustee Limited & Chairman of National Worker Directors Group.

Noreen O'Kelly

Noreen-O-Kelly-120x120

Date of First Appointment to the Board: April 2013 as Independent Board member.
Expiration of Current Appointment: 23/04/2023 
Career Experience: A chartered accountant who trained with KPMG. Held a number of senior positions in Independent News and Media Group including Head of Treasury and Group Secretary and was also Company Secretary of C&C Group. Currently works as a consultant on corporate governance.
External Appointments: Director, Vice Chair and Chair of Audit Committee of Rehab and external member of Audit Committee of University College Dublin.

Alf Smiddy

Alf-Smiddy-120x120

Date of First Appointment to the Board: October 2016 as Independent Board Member.
Expiration of Current Appointment: 03/10/2021 
Career Experience: A chartered accountant, who trained with PwC. Chairman and Managing Director of Beamish & Crawford plc for over 12 years and on the Board of its parent company, Scottish & Newcastle (UK) Ltd. Member of the National Executive Council of IBEC, Director of Cork Chamber of Commerce, Chairman of the Cork Local Government Committee and served on the Board of Cork Airport Authority. A Fellow of the Irish Marketing Institute. A Commerce graduate from UCC with a Masters in Executive Leadership from Boston College and the University of Ulster.
External Appointments: Senior Independent Non-Executive Director of The Dalata Hotel Group Plc, Chairman of Quintas (Accountancy, Taxation and Corporate Finance), Director of the Government-backed Social Innovation Fund Ireland, and Director of Oxfam Ireland.

Noreen Wright

Noreen-Wright-120x120

Date of First Appointment to the Board: June 2011 as Independent Board member.
Expiration of Current Appointment: 27/06/2021 
Career Experience: Called to the Bar of Northern Ireland in 1976. Worked in the electricity industry for 25 years and held a number of senior management posts in both Northern Ireland Electricity plc and Viridian plc, including Company Secretary and Head of Legal Services.
External Appointments: Lay Magistrate, member of both the Industrial and Fair Employment Tribunals of Northern Ireland and the Northern Ireland Valuation Tribunal. Non-Executive Director of Camerata Ireland.